Rojas Jūras Zvejniecības muzejs

Muzejs500x300Lai tuvāk iepazītu Rojas novada un piekrastes savdabību, ir jāapmeklē Rojas Jūras Zvejniecības muzejs. Šeit iekārtotās ekspozīcijas stāsta par Rojas novada vēsturi, burinieku laikmeta burvību, padomju okupācijas laika slavenākā zvejnieku kolhoza “Banga” uzvaras gājienu, kā arī par zivju konservu tapšanu.

Muzejs Rojā veidojies no 1968. gada, kad zvejnieku kolhoza „Banga” valde nolēma šo pienākumu uzticēt novada vēstures entuziastei Līvijai Šteinbaumai. Sākotnējā doma veidot kolhoza vēstures muzeju izrādījās par niecīgu, jo cilvēki bija atsaucīgi un dāvināja daudz materiālu par piekrastes ciemu vēsturi. Tā apkopojās materiāli par Rojas jūrskolu un burinieku būvi, par drosmīgajiem un prasmīgajiem Kurzemes jūrniekiem. 1971.gada 28.maijā muzejs vēra durvis ar pastāvīgu ekspozīciju, kā Talsu novadpētniecības un mākslas muzeja filiāle. Bez pamatekspozīcijas, jau tajos gados veidojas tradīcija rīkot dažādas izstādes.

Vēl pastāvot zvejnieku kolhozam „Banga”-1992.gadā, muzejs tiek pie jaunām, lielākām telpām- Selgas ielā 33. Pati ēka ir kā lieciniece kolhozu laikiem, jo sākotnēji būvēta kā kolhoza „Staļina ceļš” kantoris(1954-1961), vēlāk tur darbojās Rojas pamatskola(1961-1966) un Ventspils arodskolas filiāles kopmītnes.

Pašlaik muzejā apskatāma ekspozīcija par Krišjāni Valdemāru, Rojas jūrskolu un burinieku būvi 19.gadsimtā. Izveidota arī ekspozīcija par zivju apstrādes vēsturi no 19.gs. līdz mūsdienām. Tiek stāstīts par Rojas vēsturi un cilvēkiem, kas ar to saistīti un Līvu krastu. Par personībām, kas nes Rojas vārdu tālāk Latvijā un pasaulē.

Iespējams apskatīt Padomju laika ekspozīcija, kas iepazīstina apmeklētājus ar aktīvākajiem tā laika darbiniekiem un slaveno zvejnieku kolhozu “Banga”.

Bez pamatekspozīcijas apskates muzejā vēl iespējams iepazīties ar trim kurzemniecēm, kuras pārstāv dažādus vēstures posmus: Mildiņa – vienkārša zvejnieku sieva no „jūrkantes”, Pauliņkundze no burinieku laikiem un Anna Petrovna no padomju laikiem. Viņas atraktīvi iepazīstina ar muzejā neeksponētiem priekšmetiem un kurzemnieku „nešpetno” humoru.

Īpaša programma paredzēta jaunlaulātajiem – ar makšķerēšanu, tīkla lāpīšanu, pirmo valsi un laba vēlējumiem.

Apmeklētājiem šeit iespējams iemācīties siet mīlestības mezglu, iegādāties jaukus suvenīrus. Bērni šeit var apgleznot vai izkrāsot savu jūras akmentiņu. Katru mēnesi tiek veidotas dažādas jaunas izstādes, muzejs piedalās arī Muzeju naktīs.

 • Adrese: Selgas iela 33, Roja, LV-3264
 • Darba laiks: maijs – septembris: pirmdien – slēgts, Otr. – Se.: 10:00 – 18:00, Sv.: 10:00- 15:00,
 • No oktobra līdz aprīlim:  svētdien, pirmdien – slēgts, Otr. – Se.: 10:00 – 17:00
 • Tel.: +371 63269594;
 • Mob.: +371 29432899;
 • e-pasts: rojasmuzejs@inbox.lv vai muzejs@roja.lv
 • Ieejas maksa:
  • skolēniem, studentiem, pensionāriem – 0,50 EUR
  • pieaugušajiem – 1,00 EUR
  • ekskursija muzejā ar gidu latviešu valodā – 3,00 EUR
  • gida pakalpojumi svešvalodā: 6,00 EUR

Rojas novada tūrisma informācijas centrs:

Roja, Selgas iela 14E.
Mob.: 28630590,
e-pasts: tic@roja.lv